nav-left cat-right
cat-right

Tworzenie witryny

Tworzenie witryny
Przez cały rok witryna salonu jest waszą „recepcją”, waszym plakatem reklamowym. Musi oczywiście dawać przykład wzorcowej czystości, przejrzystej organizacji i być nośnikiem informacji zgodnej z waszą ogólną koncepcją, myślą przewodnią. Dla klientów stanowi ona nawiązanie do tego, co u was się dzieje, do nowości, waszych akcji i promocji. Żeby jednak przyciągnąć nowych klientów, musi również dawać przedsmak tego, co jest waszą specjalnością. Ważne jest więc, wręcz niezbędne, żeby poświęcać jej szczególną uwagę – i to przez cały rok.

Zaplanowanie kilku godzin w kalendarzu na dany tydzień lub miesiąc, żeby w tym czasie zadbać o wystrój witryny, jest koniecznością.

Witryna odzwierciedla to, co pragniecie dawać klientom w swoim gabinecie. Jest najbardziej widzialnym elementem dla osób z zewnątrz, dlatego musi pokazywać wasz gust, prezentować atmosferę panującą u was, budzić zainteresowanie i chęć odwiedzenia gabinetu w przypadkowym przechodniu.

Podstawowe zasady dobrej organizacji wizualnej

Wizualna strona witryny powinna podlegać pewnym zasadom. Przekazuje ona przecież wiadomość o tym, co stanowi ofertę miejsca. Może to być wiadomość pisana, rysowana lub animowana i na ogół umieszcza się ją w centralnej części witryny.

Tekst – najlepiej ulokować go w górnych 2/3 części witryny, żeby znalazł się mniej więcej na wysokości oczu przechodniów. Czcionka musi być wystarczająco duża i prosta, czytelna, żeby tekst był widzialny z daleka, zwłaszcza gdy salon znajduje się przy ruchliwej ulicy.

Produkty – celem salonu jest sprzedaż usług i kosmetyków, a zatem pokazanie, co mamy do zaoferowania, jest bardzo istotne. Nie trzeba wcale robić wielkich makiet jak w aptece, niewielka kolekcja ładnie ułożonych produktów będzie wystarczająco jasnym komunikatem.

Kolor – jest niezbędny, żeby przyciągnąć wzrok i stworzyć właściwą atmosferę, spójną z tematyką i estetyką, którą chcecie przyjąć. Zgodnie z zasadami projektowania maksymalnie trzy kolory – najlepiej utrzymane w podobnej tonacji – wystarczą, żeby całość wyglądała szykownie. Wystrój jest często okazją do pokazania własnych upodobań. Trzeba jednak uważać, żeby był zgodny z tematyką. Dobrze zaprojektowany pozwala przekazać emocje i sprawia, że łatwiej zapada w pamięć. Witryna jest naprawdę udana, jeśli jest oryginalna i gustowna. Czytelny plakat z cenami i warunkami oferty promocyjnej – nie trzeba używać wszechobecnych jaskrawych gwiazdek i bąbelków z wypisanymi cenami, możecie podać te informacje bardziej dyskretnie, na przykład wykorzystując fotografie albo małe sztalugi, które wpiszą się w estetykę świata kosmetyki. Istnieje wiele reguł teoretycznych mówiących o skutecznym przyciąganiu uwagi i przekazywaniu informacji, a umiar jest zawsze najlepszym doradcą.

Żeby jednak nie było to takie proste, trzeba pamiętać o tym, że wygląd witryny powinien zależeć również od miejsca, w którym znajduje się salon. Inaczej zaprojektujecie witrynę w bocznej uliczce, a inaczej na dużej, ruchliwej ulicy, po której przewijają się setki zajętych swoimi sprawami przechodniów.

A co do samej dekoracji – każdy inaczej wyraża swój gust i upodobanie. Weźmy na przykład Boże Narodzenie: dla niektórych odpowiednią dekoracją na tę okazję będzie białe tło z błyszczącymi gwiazdkami i z przekazem o blasku piękna, makijażu wieczorowym i maskach rozświetlających, podczas gdy inni wybiorą bardziej tradycyjną estetykę z dużą ilością koloru czerwonego, żeby zwrócić uwagę na informację o kuferkach z kosmetykami idealnych na gwiazdkowy prezent.

Istnieją jednak metody przyciągania uwagi potencjalnych klientów, które powinny przekonać wszystkich – niezależnie od gustu. Trzeba ukierunkować swój przekaz na jeden z trzech celów:

Uwodzenie, kuszenie

Kuszenie ofertą opiera się na wykorzystaniu skojarzeń z przyjemnością. Pasuje tutaj estetyka budząca skojarzenia z nowoczesnością, pastelowe kolory i komunikat tekstowy albo wizualny obiecujący piękno i przyjemność. Jest to strategia idealna na walentynki, wakacje, kiedy to uwodzenie jest tematem przewodnim niemal wszystkich reklam.

Zaskakiwanie

Chodzi tu o stworzenie elementu zaskoczenia albo wykorzystanie intrygi, oryginalnego i bezpośredniego sposobu przyciągnięcia uwagi w otoczeniu często naszpikowanym informacjami reklamowymi. Musimy bowiem pamiętać o tym, że współczesny człowiek jest często „przebodźcowany” informacjami – atakują one zewsząd, w przestrzeni realnej i wirtualnej. Mówi się już wręcz o „ślepocie banerowej”, czyli niewrażliwości na reklamy. W świecie urody wybór sposobów zaskakiwania jest szeroki: może to być żywy manekin na wystawie, barwny ekran ledowy, rozmaite świecące i poruszające się obiekty. Chodzi o zwrócenie uwagi, a potem przekazanie informacji w sposób humorystyczny, na przykład w tonie: „Pozbawianie się przyjemności płynącej z dbania o siebie szkodzi zdrowiu”.

Wystrój tematyczny

Z zasady takie wystroje, dopasowane do jakiegoś aktualnego tematu, mają krótki okres życia, ponieważ pojawiają się okazjonalnie, na przykład z okazji świąt, karnawału, wyprzedaży, ale też podczas świąt i wydarzeń lokalnych. Klienci z okolicy na pewno docenią taki lokalny patriotyzm. Jeśli witryna jest długa albo podzielona na kilka części, można jej fragment przeznaczyć na informację ogólną, uniwersalną, a część na tematyczną.
Kiedy najlepiej zmieniać witrynę

Wybierzcie rytm, jaki wam najbardziej pasuje, żeby zmieniać wystrój witryny, nie należy przesadzać z częstotliwością, chyba że nawiązujemy do czegoś bardzo okazjonalnego, jak walentynki, ale też nie powinno się pozostawiać witryny bez zmian dłużej niż kilka tygodni.

Najlepiej z góry zaplanować sobie kalendarz zmiany dekoracji, uwzględniając święta i inne okazje, a także sezonowe wyprzedaże, lokalne wydarzenia itp. Zostawcie sobie też miejsce na coś nieprzewidzianego – trzeba też reagować na niespodziewane okazje.
Pory roku

Witryna może się zmieniać w zależności od sezonu. Latem jest czas na eksponowanie zabiegów na piękne nogi, a zimą – na wszystkie zabiegi rozgrzewające i otulające.

Laetitia Têtedoux

TŁUMACZENIE: DOROTA BURY

 

[ źródło: www.cabines.pl ]

Comments are closed.