\r\n’, ‘\r\nSuchość skóry to problem, który bardzo często dotyczy dłoni i stóp. Czego należy unikać i jaką pielęgnację stosować, aby zawsze były one zdrowe i zadbane?
Regularnie dbamy o skórę twarzy i ciała, ale zdarza nam się zapominać o odpowiedniej pielęgnacji dłoni i stóp. Niestety, na efekty nie trzeba długo czekać. Skóra dłoni szybko staje się przesuszona i wiotka, wręcz pergaminowa. Stopy z kolei zaczynają być szorstkie, naskórek jest pogrubiony i następuje zwiększone rogowacenie powierzchni stóp.
Jak na dłoni…
Wiatr, chłód czy silne słońce nie sprzyjają delikatnej skórze dłoni. Nasze ręce to najbardziej „spracowana” i narażona na negatywny wpływ otoczenia część ciała.
Skóra na dłoniach ma bardzo cienką warstwę ochronną i praktycznie nie posiada gruczołów łojowych. Dlatego tak ważne jest jej regularne natłuszczanie, szczególnie po kontakcie z wodą i detergentami. Warto mieć zawsze pod ręką preparat, który szybko się wchłania i pozostawia na skórze delikatną warstwę ochronną. Na noc możemy stosować kosmetyki o bogatszej i bardziej tłustej konsystencji. Jeśli dodatkowo nałożymy na dłonie cienkie, bawełniane rękawiczki, krem lepiej się wchłonie i silniej odżywi skórę. Niektóre firmy wprowadziły już tego typu zestawy zabiegowe do swojej oferty. Warto też dokładnie wsmarowywać krem w paznokcie i skórki, które równie często są przesuszone i wymagają pomocy z zewnątrz.
Zaczerwieniona, przesuszona i popękana skóra dłoni to problem, z którym nie zawsze poradzi sobie regularne stosowanie kremów i masek do rąk. W gabinecie możemy zaproponować klientowi bardziej zaawansowane zabiegi, które poprawią stan skóry i sprawią, że przy regularnej domowej pielęgnacji uda się utrzymać ją w optymalnej kondycji. Do wyboru mamy wiele sprawdzonych metod – ampułki wprowadzane jonoforezą, odżywcze koncentraty, produkty złuszczające z enzymami, zabiegi parafinowe itp. Odpowiednia kombinacja pozwoli nam szybko uzyskać dobry efekt. Jeśli jednak problemy nie ustępują, warto zalecić klientce wizytę u dermatologa.
Obowiązkowym elementem skutecznej rewitalizacji skóry dłoni jest stosowanie odpowiednich preparatów. Niestety, często produkty drogeryjne mają zbyt ubogi skład, który może i nie zaszkodzi naszej skórze, ale też na pewno jej nie pomoże. Polecajmy klientkom sprawdzone, profesjonalne preparaty (oczywiście w wersji detalicznej), które mogą zakupić w naszym salonie.
Suchość stopy
Jednym z najczęściej występujących problemów ze skórą stóp jest właśnie jej suchość, która przy braku odpowiedniej pielęgnacji może doprowadzić do powstawania kolejnych dolegliwości – nadmiernego rogowacenia naskórka, a nawet pękania pięt.
Suchość może występować na całej powierzchni stopy lub tylko na jej części, przy czym barwa skóry może się zmieniać i być biało-żółtawa, żółta lub żółto-szara. Sucha skóra może mieć spójną konsystencję, ale może też pękać i łuszczyć się.
Przyczyny suchości skóry stóp bywają różne – może być ona spowodowana zaburzeniami krążenia, predyspozycjami genetycznymi, zaburzeniami przemiany materii, zmianami hormonalnymi oraz nieprawidłową pielęgnacją. Dla osób zajmujących się pielęgnacją stóp ważne jest poznanie przyczyn problemu u konkretnego klienta, ponieważ tylko w takim przypadku będzie można opracować skuteczny plan pielęgnacyjny.
Przy zabiegach typu pedicure należy ostrożnie usuwać nadmiar zrogowaciałego naskórka, aby nie usunąć niezbędnej warstwy ochronnej. Jeśli skóra będzie zbyt cienka, istnieje ryzyko, że powstaną w niej pęknięcia, które będą bolały i powodowały ryzyko infekcji. Po zabiegu złuszczania frezarką należy zadbać o odpowiednie odżywienie skóry. Warto wykonać krótki masaż z zastosowaniem preparatu o bogatej konsystencji lub zastosować kąpiel parafinową. Podobnie jak w przypadku rękawiczek w pielęgnacji dłoni, także i tu niektórzy producenci kosmetyków opracowali specjalne skarpetki do stosowania na noc, które pomagają złuszczać i zmiękczać zrogowaciały naskórek.
Podstawą sukcesu w przypadku przesuszonej i pogrubionej skóry stóp jest odpowiednia pielęgnacja domowa. Polecajmy naszym klientom kosmetyki z dodatkiem mocznika i kwasów AHA, które zmiękczają, nawilżają i złuszczają skórę. Warto też sięgnąć po produkty bogate w lipidy oraz substancje antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, gdyż uszkodzona bariera ochronna skóry zwiększa ryzyko przenikania bakterii i grzybów wywołujących choroby skóry. Jeśli u klienta nie występują przeciwwskazania do moczenia stóp, możemy zalecić serię kąpieli z dodatkiem emolientów.
Problem z nadmierną suchością skóry dłoni i stóp jest czasem trudy do pokonania i wymaga konsultacji z innymi specjalistami, np. dermatologiem lub podologiem. Pamiętajmy jednak, że w przypadku, kiedy suchość wynika z zaniedbań pielęgnacyjnych, należy zadbać o regularne stosowanie odpowiednich kosmetyków.
Artykuł pochodzi z 93 wydania LNE