nav-left cat-right
cat-right

Karboksyterapia

Karboksyterapia
W latach 30. XX wieku lekarze francuscy poszukujący skutecznej metody leczenia schorzeń tętniczych zastosowali po raz pierwszy karboksyterapię – leczenie dwutlenkiem węgla. Szybkie i trwałe efekty „cudownego gazu” skłoniły naukowców do opracowania procedur zabiegowych w zakresie medycyny estetycznej i kosmetologii. Przełom w leczeniu, do jakiego doszło po zastosowaniu nowatorskich metod polegających na precyzyjnym, kontrolowanym podawaniu CO2, dzisiaj porównywany jest do czasu, kiedy świat zadziwiły efekty kuracji toksyną botulinową.

Karboksyterapia jest obecnie najpopularniejszą metodą odmładzania w Ameryce Południowej, Północnej i Europie. Dzięki wieloletniej pracy naukowców i lekarzy przeprowadzono z sukcesem liczne badania i testy kliniczne. Powstała nowoczesna aparatura do aplikacji CO2, co stworzyło szersze pole do stosowania tej bezpiecznej, opartej na naturalnych procesach i mechanizmach metabolicznych terapii. Wielokierunkowe obserwacje oraz rozwój technologii diagnostycznej potwierdziły wyjątkową skuteczność metody w usuwaniu i leczeniu cellulitu, rozstępów, blizn, redukcji zmarszczek i poprawie ukrwienia. Zabiegi podnoszą także kondycję wiotkiej skóry, znoszą cienie pod oczami, poprawiają stan trudno gojących się ran. Bardzo dobre efekty uzyskano w leczeniu zaburzeń krążenia obwodowego, niewydolności żylnej, a także łuszczycy.

Działanie
Wraz z wiekiem w skórze człowieka spada poziom tlenu. U 30-latków jest on niższy o około 25%, a u 40-latków spada o 50%. Proces nasila brak aktywności fizycznej, wahania wagi oraz palenie tytoniu. Zaburza to krążenie w tkance podskórnej, co w efekcie zmniejsza ilość dostępnego tam tlenu. Dodatkowo przy udziale stresu zdolność komórek do regeneracji zostaje wyraźnie zahamowana. W skórze i tkance podskórnej, w której istnieje deficyt dostarczanego tlenu, nasilają się procesy starzenia. Staje się ona podatna na podrażnienia, trądzik, pojawiają się plamy starcze i przebarwienia. Z chwilą podania podskórnie lub śródskórnie dwutlenku węgla, w organizmie zachodzą reakcje odpowiedzi na niedotlenienie, których objawem jest zwiększony przepływ krwi w leczonym miejscu. Ściśle kontrolowana stymulacja tego rodzaju przy kolejnych powtórzeniach sprawia, że tworzą się nowe, drobne naczynia krwionośne, co zwiększa ilość tlenu i czynników odżywczych w miejscu poddanym terapii, regenerując je. Procesy te sprzyjają zwiększonej produkcji kolagenu, poprawia się także retencja wody, wpływająca na zmniejszenie obrzęków. Efektem jest wzmocnienie napięcia skóry i zwiększenie jej grubości. Pacjent obserwuje, w zależności od leczonego obszaru, zmniejszenie ilości drobnych zmarszczek, podwyższenie napięcia skóry opadającego podbródka czy szyi, mniej widoczne rozstępy i blizny. W celu zmniejszenia cellulitu i objętości lokalnej tkanki tłuszczowej konieczne jest użycie nieco większej ilości CO2. Jest on wprowadzany do tkanki tłuszczowej, co powoduje rozbicie komórek tłuszczowych, stymuluje poprawę krążenia miejscowego, zwiększa drenaż limfatyczny, a tym samym prowadzi do wydalenia nagromadzonych toksyn i poprawia wygląd skórki pomarańczowej.

Metodyka zabiegu
Zabieg polega na precyzyjnym wstrzykiwaniu dokładnie określonych dawek CO2 w zależności od wskazań: śródskórnie, podskórnie lub do tkanki tłuszczowej, gdzie gaz oddziałuje na okoliczne komórki. Uruchamia on proces przetlenienia w celu usunięcia dwutlenku węgla. Już po kilku minutach obserwowana jest poprawa ukrwienia komórek powierzchni zabiegowej. Na drodze naturalnej wymiany gazowej CO2 usuwany jest z organizmu przez płuca. Aplikacje gazu wspomagają procesy oczyszczające, odżywcze, poprawy struktury kolagenu komórek skóry, dając wyraźny i trwały efekt ujędrnienia i poprawy elastyczności skóry. Dzięki prowokacji organizmu do obrony przed punktowo podawanym CO2 wzrasta aktywność naczyń krwionośnych, co poprawia ukrwienie. Większa aktywność układu krążenia skutkuje podwyższeniem poziomu hemoglobiny we krwi pacjenta. Metoda jest bezpieczna, nie powoduje powikłań, nie wymaga okresu rekonwalescencji ani okresu gojenia. Efekty są prawie natychmiastowe. Dyskomfort pacjenta jest minimalny i wiąże się tylko z koniecznością nakłuwania skóry i jej chwilowym naciągnięciem. Rzadko pojawiające się zaczerwienienia znikają bez śladu w ciągu kilku godzin po zabiegu.

Ze względu na parametry aparatury i zakres działania istnieją medyczne oraz kosmetyczne metody zabiegów karboksyterapii. Także aparatura reguluje temperaturę podawanego gazu, zimne zabiegi wiążą się z większym odczuwaniem bólu przez pacjenta.

Przebieg zabiegu
Przygotowując skórę do zabiegu, należy ją dokładnie zdezynfekować. Zbędne jest stosowanie znieczulenia, gdyż po pierwszym wkłuciu i aplikacji gazu dochodzi do rozwarstwienia skóry i tkanki podskórnej, co w dużym leczestopniu znosi wrażliwość. Najczęściej pacjenci odczuwają tylko delikatne pieczenie. Podania wykonuje się na krawędziach widocznego działania bodźca w skórze, tj. w zależności od leczonej powierzchni w odstępach kilkucentymetrowych. Po zabiegu pacjent może odczuwać „efekt trzaskania”, spowodowany rozpieraniem tkanek przez gaz. Dwutlenek węgla, który jest 20-krotnie łatwiej rozpuszczalny od tlenu, dużo łatwiej się też wchłania, a po około 5 minutach jest wydalony z organizmu wraz z wydychanym powietrzem. Nie istnieje więc ryzyko zatorów.

więcej w Cabines nr 66
[ źródło: www.cabines.pl ]

 

Comments are closed.